Mon, 18 Nov 2019

Manyonga suffers painful exit in Rabat

News24
17 Jun 2019, 17:42 GMT+10

Rabat - Cuba's highly-rated Juan Miguel Echevarria claimed victory in the long jump at the Rabat Diamond League meeting on Sunday as South African world champion Luvo Manyonga was stretchered away with an ankle injury.

The 20-year-old Echevarria, the world indoor champion, claimed victory with a leap of 8.34m, just short of the season best of 8.38m set by Jeff Henderson of the United States.

With time on his side, the Cuban has made it his intention to eventually better Mike Powell's world record of 8.95m set back in 1991.

He has already had the world of track and field sit up and take notice with jumps of 8.92m in March and 8.83m in June last year even if they were wind-assisted.

"I am happy for my performance and achieving a season's best," said Echevarria, who finished second on his 2019 Diamond League debut in Stockholm.

"I owe my achievement to the crowds and the great atmosphere."

By contrast, Olympic silver medallist Manyonga cut a desolate figure, being carried off after injuring his ankle on his fourth attempt having been in front at that stage with an opening effort of 8.21m.

The meeting in Rabat saw two season-leading times set.

Ethiopia's Genzebe Dibaba clocked 3:55.47 in the 1 500m and compatriot Getnet Wale won the 3 000m steeplechase in 8:06.01.

"I am ready for the world championships (in Doha from September 27-October 6)," said the 28-year-old Dibaba, the world record holder and 2015 world champion.

The men's 110m hurdles saw Jamaica's Omar McLeod, who was well on his way to victory, stumble over the last hurdle and in front of Russian rival Sergei Shubenkov to his right.

Shubenkov crossed the finish line in front and horizontally as a result of the clash. McLeod rolled home in fifth.

Leading Rabat Diamond League results on Sunday:

Men

200m

1. Andre De Grasse (CAN) 20.19

2. Ramil Quliyev (AZE) 20.28

3. Alex Quinonez (ECU) 20.30

4. Kenneth Bednarek (USA) 20.51

5. Clarence Munyai (RSA) 20.63

6. Leon Reid (IRL) 20.88

7. Bernardo Baloyes (COL) 20.91

8. Mehdi Takordmioui (MAR) 21.13

800m

1. Nijel Amos (BOT) 1:45.57

2. Emmanuel Kipkurui Korir (KEN) 1:45.60

3. Clayton Murphy (USA) 1:45.99

4. Ferguson Rotich Cheruiyot (KEN) 1:46.38

5. Alvaro De Arriba (ESP) 1:46.64

6. Andreas Kramer (SWE) 1:46.75

7. Jonathan Kiprotich Kitilit (KEN) 1:46.78

8. Mostafa Smaili (MAR) 1:47.47

9. Guy Learmonth (GBR) 1:47.51

. Saúl Martinez (ESP) DNF

1 500m

1. Vincent Kibet (ITA) 3:35.80

2. Hicham Akankam (MAR) 3:35.85

3. Alexis Miellet (FRA) 3:35.98

4. Adel Mechaal (ESP) 3:36.21

5. Stewart McSweyn (AUS) 3:36.30

6. Brahim Kaazouzi (MAR) 3:36.67

7. Michael Kibet (KEN) 3:36.71

8. Hicham Ouldha (MAR) 3:37.05

9. Brimin Kiprotich Kiprono (KEN) 3:37.20

10. Tadese Lemi (ETH) 3:37.40

11. Yemaneberhan Crippa (ITA) 3:37.81

12. Fouad Elkaam (MAR) 3:38.13

13. Ryan Gregson (AUS) 3:39.04

. Ismael Debjani (BEL) DNF

. Mounir Akbache (FRA) DNF

. Mohammed Ayoub Tiouali (MAR) DNF

5 000m

1. Edward Zakayo Pingua (KEN) 13:11.49

2. Salomon Berihu (ETH) 13:16.08

3. Soufiyan Bouqantar (MAR) 13:17.26

4. Bouh Ibrahim (DJI) 13:17.54

5. Abdalaati Iguider (MAR) 13:17.74

6. Said El Otmani (ITA) 13:19.30

7. Tariq Ahmed Al-Amri (KSA) 13:19.70

8. Yohans Kifle (ERI) 13:27.06

9. Abe Gashahun (ETH) 13:29.49

10. Mouhcine Outalha (MAR) 13:35.33

11. Melesse Birhan (ETH) 13:44.08

12. Mathew Job Chekurui (UGA) 13:44.53

110m hurdles

1. Sergey Shubenkov (RUS) 13.12

2. Andrew Pozzi (GBR) 13.30

3. Gabriel Constantino (BRA) 13.41

4. Wilhem Belocian (FRA) 13.43

5. Omar McLeod (JAM) 13.48

6. Antonio Alkana (RSA) 13.51

7. Milan Trajkovic (CYP) 13.53

8. Eduardo De Deus (BRA) 13.58

9. Aurel Manga (FRA) 13.88

3 000m steeplechase

1. Getnet Wale (ETH) 8:06.01

2. Chala Beyo (ETH) 8:06.48

3. Benjamin Kigen (KEN) 8:07.25

4. Leonard Kipkemoi Bett (KEN) 8:09.27

5. Hillary Bor (USA) 8:12.08

6. Mohamed Tindouft (MAR) 8:12.89

7. Abraham Kibiwott (KEN) 8:17.25

8. Djilali Bedrani (FRA) 8:18.44

9. Stanley Kipkoech Kebenei (USA) 8:21.25

10. Nicholas Kiptonui Bett (KEN) 8:24.69

11. Soufiane Elbakkali (MAR) 8:27.56

High jump

1. Bohdan Bondarenko (UKR) 2.28 m

2. Naoto Tobe (JPN) 2.28

3. Ilya Ivanyuk (RUS) 2.28

4. Mathieu Kiplagat Sawe (KEN) 2.28

5. Brandon Starc (AUS) 2.25

6. Andriy Protsenko (UKR) 2.22

7. Chris Baker (GBR) 2.19

8. Gianmarco Tamberi (ITA) 2.19

9. Sylwester Bednarek (POL) 2.15

10. Donald Thomas (BAH) 2.15

Long jump

1. Juan Miguel Echevarria (CUB) 8.34 m

2. Luvo Manyonga (RSA) 8.21

3. Rushwal Samaai (RSA) 8.16

4. Eusebio Caceres (ESP) 7.80

5. Yahya Berrabah (MAR) 7.76

6. Mouhcine Khoua (MAR) 7.64

7. Fabian Heinle (GER) 7.56

8. Zarck Visser (RSA) 7.52

9. Tyrone Smith (BER) 7.49

10. Jeff Henderson (USA) 6.10

Discus

1. Daniel Stahl (SWE) 69.94 m

2. Fedrick Dacres (JAM) 69.50

3. Lukas Weisshaidinger (AUT) 68.14

4. Piotr Malachowski (POL) 66.58

5. Martin Wierig (GER) 64.65

6. Reggie Jagers Iii (USA) 64.59

7. Andrius Gudzius (LTU) 64.37

8. Victor Hogan (RSA) 62.98

9. Ola Stunes Isene (NOR) 61.43

10. Christoph Harting (GER) 61.02

Women

100m

1. Blessing Okagbare (NGR) 11.05

2. Marie-Josee Ta Lou (CIV) 11.09

3. Crystal Emmanuel (CAN) 11.30

4. Orlann Ombissa-D'Zangue (FRA) 11.32

5. Dafne Schippers (NED) 11.32

6. Gina Lückenkemper (GER) 11.36

7. Vitoria Cristina Rosa (BRA) 11.38

8. Jamile Samuel (NED) 11.40

9. Mikiah Brisco (USA) 11.47

800m

1. Nelly Jepkosgei (KEN) 1:59.50

2. Habitam Alemu (ETH) 1:59.90

3. Olha Lyakhova (UKR) 2:00.35

4. Lynsey Sharp (GBR) 2:00.61

5. Halima Nakayi (UGA) 2:00.91

6. Ce'aira Brown (USA) 2:01.19

7. Cherotich Kipkorir Ruto (KEN) 2:01.67

8. Malika Akkaoui (MAR) 2:01.87

9. Selina Büchel (SUI) 2:02.20

10. Noelie Yarigo (BEN) DNF

1 500m

1. Genzebe Dibaba (ETH) 3:55.47

2. Sifan Hassan (NED) 3:55.93

3. Gudaf Tsegay (ETH) 3:57.40

4. Rababe Arafi (MAR) 3:58.84

5. Axumawit Embaye (ETH) 3:59.02

6. Winnie Nanyondo (UGA) 3:59.56

7. Jennifer Simpson (USA) 3:59.83

8. Gabriela Stafford (CAN) 4:00.46

9. Eilish McColgan (GBR) 4:00.97

10. Sarah Mcdonald (GBR) 4:01.50

11. Lemlem Hailu (ETH) 4:02.97

12. Siham Hilali (MAR) 4:05.80

13. Winny Chebet (KEN) 4:13.31

14. Josephine Chelangat (KEN) 4:16.17

15. Esther Guerrero (ESP) DNF

16. Ilona Ivanova (BLR) DNF

Pole vault

1. Sandi Morris (USA) 4.82 m

2. Anzhelika Sidorova (RUS) 4.77

3. Katie Nageotte (USA) 4.67

4. Aikaterini Stefanidi (GRE) 4.67

5. Robeilys Peinado (VEN) 4.67

6. Yarisley Silva (CUB) 4.67

7. Alysha Newman (CAN) 4.67

8. Xu Huiqin (CHN) 4.57

9. Holly Bleasdale (GBR) 4.57

Discus

1. Yaime Perez (CUB) 68.28 m

2. Denia Caballero (CUB) 65.94

3. Sandra Perkovic (CRO) 64.77

4. Valarie Allman (USA) 64.58

5. Nadine Müller (GER) 64.01

6. Andressa Oliveira De Morais (BRA) 63.12

7. Kristin Pudenz (GER) 62.82

8. Fernanda Raquel Borges Martins (BRA) 62.51

9. Claudine Vita (GER) 60.59

10. Melina Robert-Michon (FRA) 59.24

Sign up for Barbados News

a daily newsletter full of things to discuss over drinks.and the great thing is that it's on the house!